Lim Monteringssæt til solceller (Tagpap)
300,00 kr.
Monteringspakke til solceller til fladt tag 0 til 5 grader.. Monteringssæt til 1 panel.
Specifikationer
| Effekt | Effekt |
|---|---|
| Effekt | |
| Type | |
| Farve | |
| Garanti | |
| Tier |
Produktbeskrivelse
Bemærk: Lim er ikke inkluderet
Lim/klæber til fastgørelse på tagpap skal købes separat. Vi anbefaler en fleksibel tag-lim beregnet til tagpap-underlag (fx PU- eller MS-polymer). Spørg din tagentreprenør om det rette produkt til din specifikke tagpap-type.
Skansol beregner dit sæt automatisk
Vælg antal rækker, panel-retning (vandret eller lodret) og hvor mange sæt du skal bruge — så beregner vi alle nødvendige klemmer, profiler og fastgørelser til din installation. Prisen er pr. panel.
Lim monteringssæt til solceller på tagpap. Systemet klæbes direkte på tagpap-tag med lim — ingen huller i tagpladen, ingen risiko for utætheder. Ideelt til flade og let-hældende tagpap-tage (0–5° hældning) på både private hjem og erhvervsbygninger.
Passer til disse tagtyper
- Tagpap — svejset eller mekanisk fastgjort
- Flade tage med 0–5° hældning
- Lavt-hældende tage hvor tagets vandtæthed skal bevares
Sådan fungerer det
- Lim-fastgjorte fødder — klæbes direkte på tagpappen med tag-lim (ikke inkluderet)
- Alu-skinner ovenpå fødderne — panelerne fastgøres med mellem- og endeklemmer
- Vandret eller lodret panel-orientering — passer begge orienteringer
- Passer 30–35 mm rammetykkelse — dækker de fleste standard solpaneler
- Tagparallel montering — panelet ligger fladt/næsten fladt (0–5°)
Fordele
- Ingen tagpenetration — tagets vandtæthed forbliver 100 % intakt
- Højkant- og liggende modulmontering mulig
- Modulklemning i det optimale klemmeområde
- Hurtig og effektiv montering ovenfra — ingen kryb under systemet
- Alu-konstruktion — korrosionsbestandig og let
Panel-orientering
Vælg korrekt retning af paneler ved bestilling (vandret = landscape, lodret = portrait):

Vigtigt inden bestilling
- Lim er ikke inkluderet — købes separat hos din tagentreprenør eller byggemarked.
- Kun til tagpap — ikke egnet til tegl, eternit, metal eller andre tagtyper. Se vores andre monteringspakker til disse.
- Max 5° hældning — ved højere hældning skal du bruge et andet monteringssystem.
- Installation af autoriseret montør — korrekt klæbning kritisk for holdbarhed.
Ofte stillede spørgsmål
Hvad er Lim Monteringssæt til solceller (Tagpap) brugt til?
Lim Monteringssæt til solceller (Tagpap) er monteringsmateriale til solpaneler på dit tag.
Hvordan installeres Lim Monteringssæt til solceller (Tagpap)?
Lim Monteringssæt til solceller (Tagpap) installeres af en autoriseret elektriker eller VE-certificeret installatør sammen med solpaneler. Kontakt os på kontakt@skansol.dk hvis du vil have anvist en installatør i dit område.
Er Lim Monteringssæt til solceller (Tagpap) kompatibel med mit tag?
Monteringsdele fra Skansol passer til de fleste tagpap tag. Sørg for at vælge dele der matcher dine specifikke paneler og tagtype. Skriv til kontakt@skansol.dk med info om dit nuværende anlæg så bekræfter vi kompatibiliteten før køb.
Hvorfor er Lim Monteringssæt til solceller (Tagpap) vigtig?
Korrekt montering er kritisk for både panelers ydelse og bygningens vandtæthed. Skansol leverer materialer i samme kvalitetsniveau som solpanelerne — uden korrekt montering risikerer du tab af garantien.
Hvor lang er garantien og leveringstiden?
Skansol leverer Lim Monteringssæt til solceller (Tagpap) typisk inden for 5–10 hverdage. Producent-specifik garanti (typisk 2–10 år for tilbehør). Skansol håndterer al garanti-administration. Spørg vi ved køb hvis du har behov for præcise garantivilkår på den valgte produkt.
Har du andre spørgsmål? Ring til os på 26 70 55 25 eller skriv til kontakt@skansol.dk — første samtale er altid gratis og uden forpligtelse.





